Vysokovýkonný laser a jeho využití ve fyzioterapii při léčbě tendinopatií

Úvod do problematiky tendinopatií

Tendinopatie jsou onemocnění šlach, která často vznikají v důsledku přetížení, opakovaných pohybů nebo stárnutí tkáně. Mezi nejčastější příčiny tendinopatií patří chronické přetížení a degenerativní změny v šlachách, které vedou k bolesti, omezené pohyblivosti a snížené funkci postižené končetiny. Tendinopatie mohou postihnout různé oblasti těla, nejčastěji však postihuje úpony v oblasti ramenního kloubu, lokte a kolene, Achillovu šlachu nebo šlachy v oblasti zápěstí. Tradiční léčebné metody zahrnují odpočinek, rehabilitaci, farmakologickou léčbu a v některých případech chirurgický zásah. V posledních letech však stále častěji nachází uplatnění moderní fyzioterapeutické metody, jako je aplikace vysokovýkonného laseru (HIL - High Intensity Laser), které se ukazují jako efektivní nástroj pro zmírnění bolestí a urychlení regenerace poškozených šlach.

Co je vysokovýkonný laser?

Vysokovýkonný laser je zařízení, které využívá světlo o vysoké intenzitě v infračervené nebo červené oblasti spektra, což umožňuje hluboké proniknutí do tkání. Tento typ laseru se liší od klasických nízkovýkonných laserů, které mají omezenou účinnost na povrchových vrstvách pokožky. Vysokovýkonný laser o výkonu až 20 W je schopen proniknout do hlubších vrstev tkání, což jej činí účinným nástrojem pro léčbu různých muskuloskeletálních poruch, včetně tendinopatií.

Laserové světlo působí na buňky v postižené oblasti tzv. biostimulačním efektem, což aktivuje procesy, které podporují hojení a regeneraci. Účinky laseru zahrnují zlepšení prokrvení, usměrnění zánětlivých reakcí a stimulaci buněk k produkci kolagenu, což je základní stavební složka šlachy. Tyto účinky vedou k urychlení hojení poškozené šlachy a snížení bolesti.

Mechanismus účinku laseru při léčbě tendinopatie

Vysokovýkonný laser působí na několik biologických procesů, které podporují hojení a zmírnění symptomů tendinopatií:

  1. Zvýšení prokrvení a mikrocirkulace – Laserové záření stimuluje dilataci cév a zlepšuje prokrvení v oblasti ošetření. To vede k lepšímu zásobení tkání kyslíkem a živinami, což urychluje regeneraci a zlepšuje detoxikaci tkání od metabolických odpadních produktů.

  2. Redukce zánětu – Laserová terapie má protizánětlivý účinek, který pomáhá snižovat otoky a bolest spojené s tendinopatiemi. Tento efekt je výsledkem zlepšení metabolických procesů a snížení produkce prozánětlivých mediátorů v postižené oblasti.

  3. Stimulace buněk k regeneraci – Laser stimuluje fibroblasty a chondrocyty (buňky, které vytvářejí kolagen a další struktury šlachy a chrupavky), čímž podporuje tvorbu kolagenu a zlepšuje strukturu poškozených šlach. Tento proces je zásadní pro obnovu integrity šlachy.

  4. Zvýšení syntézy ATP – Laserové světlo zvyšuje hladinu adenosintrifosfátu (ATP) v buňkách, což je primární zdroj energie pro buněčné procesy. Vyšší hladina ATP podporuje rychlejší obnovu buněk a usnadňuje proces hojení.

Využití vysokovýkonného laseru ve fyzioterapii

Vysokovýkonný laser je v současnosti vysoce efektivní metodou využívanou ve fyzioterapii při léčbě tendinopatií. Tento typ laserové terapie je neinvazivní, bezbolestný a může být použit samostatně nebo jako součást komplexní rehabilitace. Ve fyzioterapeutické praxi je běžně aplikován na postižené oblasti, například na šlachy, které vykazují známky degenerace nebo zánětu.

Výhody vysokovýkonného laseru v léčbě tendinopatií

  1. Analgetický efekt – Jedním z přínosů použití laseru je okamžité zmírnění bolesti, které může pacienti cítit i po první aplikaci.

  2. Neinvazivnost – Laserová terapie nevyžaduje chirurgický zákrok a nemá žádné vedlejší účinky spojené s farmakologickými metodami. 

  3. Zrychlení regenerace – Laser zrychluje proces hojení a regeneračních procesů v postižených šlachách či svalech, což může výrazně zkrátit dobu rehabilitace.

Závěr

Vysokovýkonný laser představuje moderní a efektivní přístup k léčbě tendinopatií v rámci fyzioterapie. Díky svým biologickým účinkům, které zahrnují zlepšení prokrvení, stimulaci regenerace tkání a redukci bolesti, se ukazuje jako cenný nástroj pro urychlení hojení a zlepšení kvality života pacientů. Ačkoliv je tento typ terapie stále vnímán jako relativně nová metoda, její přínosy v léčbě tendinopatií byly potvrzeny řadou klinických studií, a proto se její využívání v rehabilitačních centrech stále více rozšiřuje. Na našem pracovišti Vám můžeme nabídnout aplikaci vysokovýkonného laseru díky modernímu přístroji BTL - 6000 High Intesity Laser II.